Wszystkie informacje techniczne zawarte w serwisie stanowią wiedzę i doświadczenie ludzi związanych z firmą LUMEN. Kopiowanie i używanie informacji zawartych na stronie internetowej bez zgody firmy jest zabronione.
Copyright © Lumen 2012
Litery przestrzenne to zdecydowanie najbardziej atrakcyjna wizualnie forma oznakowania. Stosowana głównie w galeriach handlowych oraz w zabytkowych centrach miast. Największą trudnością w produkcji jest dobre jakościowo wykonanie boków litery,  oraz uzyskanie odpowiedniego podświetlenia. Obecnie światło jest realizowane głównie przez diody LED, choć stosuje się jeszcze neony gięte na specjalne zamówienia. Przy bardzo dużych literach, o wysokości pow. 1m stosować można również świetlówki, jeśli zmieszczą się w zagięcia liter. Kolor świecenia uzyskiwany jest przez odpowiedni kolor źródła światła lub oklejenie foliami translucentnymi frontowej pmma. W literach małych element nośny stanowi tylna ścianka wykonana z grubego pvc, blachy lub dibondu, natomiast w dużych projektowana jest wewnętrzna kratownica z metalu.
Głównym problemem liter przestrzennych jest odpowiednie poprowadzenie instalacji elektrycznej na elewacji, tak aby nie stanowiła ona szpecącego elementu oznakowania, wykonuje się to np. wewnątrz konstrukcji nośnych, pod tynkiem lub w ozdobnych kanałach.
LITERY PRZESTRZENNE
PMMA / PVC (FRONT PLEXI, BOKI PVC)

Boki liter zbudowane z pvc, front z  pmma.

-czas produkcji
-delikatna budowa, raczej dla mniejszych liter
-podświetlany tylko front
PMMA (FRONT I BOKI PLEXI)

Całe litery wykonane z pmma.

-podświetlana cała powierzchnia litery wraz z bokami
-delikatna budowa
PMMA / AL (FRONT PMMA, BOKI ALUMINIUM)

Boki liter wykonane ze specjalnie produkowanych taśm aluminiowych, front - pmma.

-masywna budowa, możliwość budowy dużych liter
-podświetlany tylko front
-brak możliwości produkcji małych elementów liter tzw. szeryfów o szer poniżej 2-3cm
(np. font Times)
LITERY I ZNAKI ZE STALI

-możliwość doboru koloru liter i znaków do wymaga
ń klienta
-małe gabaryty ze względu na ciężar